آموزش نصب سیستم صوت حرفه ای

آموزش نصب سیستم صوت حرفه ای

آموزش نصب سیستم صوت
آموزش نصب سیستم صوت

یکی از اصلی ترین بخش های تجهیز سالن همایش سیستم صوت آن می باشد که می بایست کاملاً دقیق و محاسبه شده انتخاب شود تا بتوان بهترین کیفیت صدا را در تمامی نقاط سالن در اختیار قرار گیرد.

پس از انتخاب برند و تعداد تجهیزات صوتی که شامل میکسر، بلندگو، آمپلی فایر،میکروفن و کابل ،اتصالات می باشد مهم ترین بخش نموده نصب و راه اندازی صحیح آنها می باشد در ذیل در مورد این موضوع توضیحاتی ارائه می شود.

نصب و کابل کشی بلندگوها

 • جانمایی دقیق
 • کشیدن خطوط از بلندگو با استفاده از لوله های pvc
 • عبور کابل های بلندگو ها
 • اتصال فیش بلندگو

در ابتدا می بایست جا نمایی دقیق بلندگوها که قبل طراحی گردیده در سالن مشخص گردد سپس با استفاده از لوله های p.v.c  که هر خط از بلندگوها باید به صورت جداگانه از اتاق فرمان تا محل نصب بلندگو کشیده شود را اجرا می کنیم چرا  که لوله p.v.c از ایجاد نویز بر روی بلندگو در زمانی مسیر عبور کابل های برق در نزدیکی آن باشد جلوگیری می کند.

سپس کابل های بلندگو را که در بلندگوهای پسیو از کابل شیشه ای و در بلندگوهای اکتیو از کابل میکروفن استفاده می شود از داخل مسیر لوله هایی که قبلاً اجرا شده عبور می دهیم، تمامی این اعمال می بایست قبل از اجرای دکوراسیون انجام گیرد چرا که پس از اجرای دکوراسیون انجام این عملیات بسیار مشکل در برخی موارد امکان نخواهد داشت. سپس بعداز اجرای دکوراسیون اقدام به نصب پایه های بلندگو می نماییم که بهترین ارتفاع از کف برای این کار فاصله ای بین دومتری و سی الی دومتر و پنجاه سانت می باشد. باید توجه داشت که هنگام نصب پایه حتماً کابل بلندگو از قسمت مشخص شده در پایه عبور داده شود.

در پایان اقدام به اتصال فیش مخصوص بلندگو که در بلندگو پسیو از فیش اسپیکون و در بلندگوی اکتیو از فیش کنن استفاده می شود می نماییم.

نحوه اتصال فیش اسپیکون بر روی کابل

آموزش نصب سیستم صوت
آموزش نصب سیستم صوت
 • باز کردن فیش اسپیکون
 • مشاهده 4 ترمینال
 • برقراری اتصالات

پس از باز کردن فیش اسپیکون مشاهده خواهید کرد که4پایه ترمینال جهت اتصال وجود دارد که می بایست از پایه مثبت یک(1+) برای مثبت و از پایه منفی(1-) را برای منفی استفاده نمود دو پایه دیگر(2-و2+) جهت خروجی گرفتن از فیش اسپیکون مورد استفاده قرار می گیرد.

نصب و راه اندازی باکس میکروفن

 • مشخص کردن محل نصب باکس
 • اجرا با استفاده از لوله p.v.c
 • عبور کابل از داخل لوله ها
 • اتصال سیستم ها

باکس میکروفن در سالن همایش در بیشتر موارد بر روی سن سالن نصب می گردد تا اتصال میکروفن یا بلندگو مانیتو با اتاق فرمان برقرار شود.

در ابتدا پس از مشخص کردن محل نصب باکس با استفاده از لوله p.v.c اتصال سن تا اتاق فرمان را اجرا می نماییم سپس با توجه به تعداد کانال های باکس کابل آن را از داخل لولهp.v.c عبور می دهیم که به آن کابل مولتی پر می نامند.

بعد از عبور کابل و باز نمودن باکس میکروفن مشاهده خواهید کرد که هرکدام از فیش های نصب شده بر روی باکس که آنها فیش کنن نصبی می گویند سه پایه موجود است.

با استفاده از هویه و لحیم یا همان قلع هرکدام از خط های داخل کابل مولتی را که تشکیل شده از سه سیم مثبت و منفی و شیلد به ترتیب سیم مثبت به پایه دو سیم منفی به پایه 3 و سیم شیلد به پایه یک متصل می نماییم سپس اقدام به نصب باکس بر روی دیوار با کف سن می نماییم

نصب و راه اندازی آمپلی فایر

آموزش نصب سیستم صوت
آموزش نصب سیستم صوت
 • نصب دستگاه آمپلی فایر
 • استفاده از فیش اسپیکون
 • برقراری اتصالات

در سالن های همایش زمانی که از بلندگوهای پسیو استفاده شود نیاز به دستگاه آمپلی فایر صوتی می باشد تا صدا را دریافت و پس از تقویت به بلندگو ها ارسال نماید.

برای انجام این عملیات نیاز اتصال دقیق ورودی و خروجی ها بر روی دستگاه آمپلی فایر می باشد.

در ابتدا پس از نصب دستگاه آمپلی فایر در رک صوتی کابل های کشیده شده از محل نصب تا اتاق فرمان را به قسمت خروجی دستگاه نصب می نماییم که برای اتصال آن همان طور که در قسمت نصب بلندگو گفته شد از فیش اسپیکون استفاده می شود.

سپس با استفاده از کابل میکروفن و فیش کنن دوسری کابل آماده می نماییم تا بتوان صدا را به صورت استریو از میکسر صدا بر آمپلی فایر انتقال  داد شایان ذکر است که این اتصال از قسمت خروجی اصلی میکسر به قسمت ورودی آمپلی فایر برقرار می شود.

بعداز این کار می توان توان خروجی آمپلی فایر را توسط ولوم هایی که بر روی در نظر گرفته شده تنظیم نمود.

نصب و راه اندازی میکسر صوت

 • انتقال کابل های مورد نظر

دستگاه میکسر صوت تشکیل شده از چندین ورودی و چندین خروجی این دستگاه با استفاده از قسمت ورودی خود می تواند صدا را دریافت نماید و بعد از تنظیم دلخواه بر روی آن توسط خروجی ها صدا را برای پخش یا ضبط انتقال داد.

نحوه اتصال میکسر به این شکل ات که ابتدا کابلی که قبلاً از قسمت باکس میکروفن بر روی سن تا اتاق فرمان کشیده شده بر قسمت ورودی میکسر با استفاده از فیش کنن متصل می کنیم و سپس از قسمت خروجی میکسر یا همان out به دستگاه آمپلی فایر اتصال برقرار می کنیم

شایان ذکر است کابل مورد استفاده در هر دوقسمت خروجی و ورودی از کابل میکروفن دو مغزی همراه شیلد می باشد.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
فهرست
Call Now Buttonتماس با ما 9 الی 20